Igazából azt történt, hogy elhatároztam, félbarnát sütök. Aztán levettem egy lisztet a polcról, miről sejtettem hogy az a félbarna, és nem, királybúza volt. Ezért azt azzal a lendülettel visszatettem a polcra. Aztán újra leemelem egyet, ami szintén királybúza volt. Na jóóóóóó, gondoltam, akkor ennek királybúzásnak KELL lennie, nem hadakozom tovább! :)
Apropó, királybúza. Ismeritek? Ha nem, tanácsolom hogy "ismerkedjetek meg", sőt, szerezzetek be belőle, mert szenzációs liszt. 100%-ban magyar nemesítésű búzafajta, a tönköly és a tönke búza fajhibridje.*
Fehérjetartalma több mint 16%, szóval egy elképesztő rugalmas, erős gluténszerkezetünk lesz ha vele dolgozunk!
Ízre nagyon lágy, puha bélzetet eredményez, viszonylag könnyen formázható, egy élmény dagasztani! :) A végeredmény vattapuha bélzet, és nagyon-nagyon vékony, ropogós héj!
Érdemes kipróbálni! :)
FIGYELEM! A BLOGON TALÁLHATÓ ÖSSZES RECEPT SAJÁT FEJLESZTÉS! VAN, AMELYIKHEZ NAGYON SOKAT KELLETT KÍSÉRLETEZNEM, VAN, AMELYIKHEZ KEVESEBBET, DE AZ ÖSSZES AZ ÉN, EGYÉNI MUNKÁM EREDMÉNYE. A RECEPTET KEDVED SZERINT FELHASZNÁLHATOD, POSZTOLHATOD, DE KÉRLEK, HOGY MINDIG AZ EREDETI FORRÁS MEGJELÖLÉSÉVEL TEDD! KÖSZÖNÖM, HA FIGYELSZ ERRE! J
Recept (egy kb 500-530 grammos kenyérhez):
300 gramm királybúza (fehér)
237 gramm víz (79% hidratáció)
70 gramm aktív, habos 2x etetett kovász (nálam 100%-os fehér)
7 gramm só
4-5 marék rozspehely
A lisztet összekevertem 200 gramm vízzel, és pihentettem egy órát, vagyis autolizáltam.
Utána hozzádagasztottam a kovászt, ami az autolizációnak köszönhetően kb 1 perc volt, majd negyed órával később beledagasztottam a sót. Szóval kemény másfél perc alatt ki lehet dagasztani ezt a mennyiséget kézzel.
Innentől 3 órán keresztül hajtogattam háromszor, ezalatt a maradék 37 gramm vizet kb 3 részre osztva beledolgoztam (belehajtogattam tulajdonképpen). Ezalatt kb 50%-os növekedést produkált.
Előformáztam, majd 20 perc pihenés után végső formáztam, vizes kézzel jól megsimogattam, és jól megforgattam a rozspehelybe. Így került szakajtóba, ahol még kb 1,5 órát töltött a pulton, és mivel délután el kellett mennem otthonról, és annyira de annyira kis aktív volt a tészta, hogy hűtőben töltött még kb 5 órát.
FONTOS! A kelesztési idő csak irányadó! Nálam, az én kovászommal, az én konyhám hőmérsékletén és ezekkel a lisztekkel jött ki ez a kelesztési idő. Nálad a Te körülményeidet kell figyelembe venni. Figyeld a tésztád! :)
A sütőt 250 fokra hevítettem a sütőkövemmel együtt, illetve tettem legalulra egy kis tepsit tele vízzel, mert mint minden kovászosnak, ennek is jót tesz a gőz).
235 fokra mérsékeltem a hőmérsékletet bevetés után, és alsó-felső légkeverés funkción indítottam a sütést. Mindig elmondom, most is elmondom: elméletileg nem sütünk légkeverésen mert hamar bezárja a bevágást. Egyszer azonban véletlenül rákapcsoltam és nekem azóta szebbek, így én a sütés első felében használom ezt a funkciót.
Kb 20 perc sütés után kiveszem a vízzel teli tepsit, és sima alsó-felső sütésre váltok, ahol még kb 25 percet töltött.
Próbáljátok ki!
Ha van kedvetek, kövessetek Facebookon és Instagramon is!
Instagram:
https://www.instagram.com/kenyer_muvesz/
Facebook:
https://www.facebook.com/kenyermuvesz/
* forrás: kiralybuzaliszt.hu
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.