Pizza. Mutassatok egy embert, aki nem szereti.
A pizzát mindenki szereti. Olyan nem létezik, aki nem. Ez tény.
Ahogyan az is, hogy a kovásszal készült kenyerek, péksütik nagyságrendileg finomabbak. Most akkor képzeljétek el a pizzát kovásszal.
Megvan?
Na, ez annál is finomabb!!!
Az tény, hogy nincs meg egy óra alatt de ha úgy etetitek a kovászt, hogy délelőtt be tudjátok dagasztani, akkor simán lesz belőle vacsira! :)
FIGYELEM! A BLOGON TALÁLHATÓ ÖSSZES RECEPT SAJÁT FEJLESZTÉS! VAN, AMELYIKHEZ NAGYON SOKAT KELLETT KÍSÉRLETEZNEM, VAN, AMELYIKHEZ KEVESEBBET, DE AZ ÖSSZES AZ ÉN, EGYÉNI MUNKÁM EREDMÉNYE. A RECEPTET KEDVED SZERINT FELHASZNÁLHATOD, POSZTOLHATOD, DE KÉRLEK, HOGY MINDIG AZ EREDETI FORRÁS MEGJELÖLÉSÉVEL TEDD! KÖSZÖNÖM, HA FIGYELSZ ERRE! J
Recept 2 db kb 40 cm átmérőjű pizzához
500 gramm bl 80 (kenyérliszt)
420 gramm víz (85% hidratáció)
130 gramm kovász (2x frissített, nálam 100%-os fehér)
9 gramm só
2 evőkanál (olíva)olaj
A liszteket a vízzel összekeverem és állni hagyom 1 órát, vagyis autolizálom. Nem érdemes elbagatelizállni ennek a jelentőségét, hiszen drasztikusan lecsökkenti majd a dagasztás idejét.
A pihentetés után beledagasztom a kovászt, ami ennek köszönhetően kézzel is csupán 1-2 perc. Negyed óra után mehet bele a só, majd újabb negyed óra után beledagasztom az olajat is.
Letakarom, és innentől kb 4 órát kelesztem, közben olyan 45-50 percenként sziromhajtom (megfogom a tészta egyik "végét", kissé felhúzom a tésztát, és ráhajtom a tál közepére, közben forgatva a tálat, így megyünk végig az egész tésztán). Nagyon lágy tésztát kapunk, ne ijedjünk meg, de ahogy érlelődik, úgy válik egyre kezelhetőbbé.
A 4 óra pihentetés-hajtogatás után két részre osztjuk, és kicsit megformázva bucikat formázunk, melyeket kukoricadarával vagy rétesliszttel megszórt felületen készre kelesztünk. Ez nálam még plusz 3 óra volt. Megfogunk egy tepsit amiben majd sütni szeretnénk (sima gáztepsit használtam) és kibéleljük sütőpapírral. Fontos hogy jó minőségű legyen, én szilikonosat használok, hiszen az elég bosszantó lenne ha nem jönne le róla a pizza...).
A sütőpapírt egyenletesen megszórom ismét kukoricaliszttel/rétesliszttel, és óvatosan kihúzom a tésztát.
FONTOS! A kelesztési idő csak irányadó! Nálam, az én kovászommal, az én konyhám hőmérsékletén és ezekkel a lisztekkel jött ki ez a kelesztési idő. Nálad a Te körülményeidet kell figyelembe venni. Figyeld a tésztád! :)
Közben elkészítjük a házi főzött paradicsomszószt.
kb 8 dl házi paradicsomszósz (vagy 2 db aprított paradicsom konzerv)
1 nagy fej vöröshagyma
2 dundi gerezd fokhagyma
bazsalikom, rozmaring, oregánó (nálam most szárított)
1 evőkanál méz
só
bors
1 evőkanál olaj
A vöröshagymát és fokhagymát apróra kockázzuk, és 1 evőkanál olajon lepirítjuk. Ekkor mehet bele a paradicsom, a méz, ízlés szerint só és bors. Ha felforrt, alacsonyra állítjuk alatta a lángot/hőmérsékletet és kb 40 percen keresztül rotyogtatjuk. A vége felé már fél szemünk mindig legyen rajta, nehogy leégjen, ahogy párolog el belőle a víz!!!
Ízesítjük a fűszerekkel és egy pár percig főzzük még.
Teljesen kihűtjük.
Előkészítjük a feltéteket is, nálam házi kolbász, sonka, vékonyra szelt lilahagyma, kukorica és füstölt sajt került rá.
A sütőt 250 fokra hevítjük (alsó-felső légkeverésen) a pizzát óvatosan megkenjük a paradicsomszósszal, megszórjuk a feltétekkel, és ezen a hőfokon tartva kb 15 perc alatt ropogós-pirosra sütjük.
Erősen ajánlott a kipróbálása, és nem engem szidni, ha innentől éjjel-nappal kovászos pizzát kell sütnötök a családnak! :)
Iratozzatok fel a YouTube csatornámra, hogy elsőként értesülhessetek az új videókról, kövessetek Instagramon, és lájkoljátok a Facebook oldalamat, ahol még több videót és képet osztok meg! :)
YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCAy74k1tDXTGHqRXqIHL1Ig/
Facebook: https://www.facebook.com/kenyermuvesz
Instagram: https://www.instagram.com/kenyer_muvesz
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.